Przejście ze strony HTML na CMS

2011-08-12, 13:38
Przyspieszanie i optymalizacja stron www - Page Speed

Coraz częściej firmy przechodzą ze statycznych stron HTML będące jedynie wizytówkami na dynamiczne strony oparte o CMS. Jak zrobić to szybko i bez straty dla pozycji strony firmy?

Pierwszy krok to znalezienie firmy która zrobi to za nas. Jest to najlepsze rozwiązanie gdyż cała odpowiedzialność za przeniesienie spoczywa na barka firmy projektujące stron www. Jedyny problem to projekt nowej strony ale o tym w innym napiszę innym razem.

Gdy nie stać nas na drogie usługi firmy możemy poszukać dobrego ale taniego freelancera, który wykonał już kilka takich projektów i mam doświadczenie w tym temacie. Często zrobi to lepiej niż droga firma. W tym wypadku należy zabezpieczyć się odpowiednią umową i bezwzględnie samemu wykonać kopię istniejącej strony.

Jeśli znamy język HTML, PHP sami możemy zainstalować darmowy CMS. Musimy jednak pamiętać o ciągłej jego aktualizacji zwłaszcza nietypowych modułów. Instalacja modułów z niepewnego źródła może spowodować w przyszłości włamanie na naszą stronę. Gotowy otwarty CMS to dobre rozwiązanie jednak nie tak optymalne jak produkt dostosowany wyłącznie do działalności firmy. Uniwersalne rozwiązania bywają wolne a ich aktualizacja bywa problemowa. Często bywają problemy w przypadku wersji stron które obsługują kilka języków.

O czym musimy pamiętać przy przenoszeniu strony:

  1. nowy CMS powinien przejąc obsługę linków ze starej strony. Można zrobić przekierowanie ze starych linków lub dostosować CMS tak aby przeniesiona treść ze starych stron znajdowała się pod dokładnie takimi samymi linkami na nowej stronie.
  2. jeśli przenosimy stronę na nową domenę należy pamiętać że Google za-indeksował nasze teksty na starej stronie i ich kopia do nowego CMS'a może być ryzykowna
  3. jeśli będziemy zmieniali serwer przez jakiś czas będzie strona dostępna na nowym i starym serwerze - jest to związane z aktualizacją serwera DNS. Dlatego po takiej zmianie należy przez jakiś czas nie kasować strony ze starego serwera

Dobrze jest wybrać freelancera lub firmę która posiada swoje produkty oparte o znane i sprawdzone frameworki. Jak Zend Framework, CakePHP, Symfony, Yii Framework, Kohana, Prado ... Takie rozwiązania z reguły są bezpieczne ponieważ bazujemy na gotowych sprawdzonych rozwiązaniach. Używamy bezpiecznych bibliotek a często framework wymaga od nas stosowania wyższej jakości kodu co przekłada się na wyższą jakość naszej strony

Komentarze (0), Dodaj komentarz