Prosty sposób na utworzenie szybkiej strony www

2011-10-14, 23:03
Makiety stron internetowych
1
Najważniejszym elementem jest projekt serwisu. Musimy wiedzieć czego oczekują od nas użytkownicy strony dlatego analizujemy ich wymagania. Wykonujemy makietę strony oraz dobieramy technologie do jej użycia. Projektujemy tak aby strona była prosta i łatwa w nawigacji. Staramy się unikać bajerów ale jeśli jest to potrzebne upraszczamy go maksymalnie. Ważny jest wybór odpowiedniego frameworka w danej technologii. Do tworzenia stron w języku PHP polecam framework Yii - głownie ze względu na jego dobre testy wydajnościowe.
2
Tworzymy zoptymalizowany kodu HTML zgodnie ze standardami W3C oraz usuwamy z niego zbędne znaki jak spacje, tabulacje i znaki przejścia do następnej lini. Nie ładujemy zbyt dużo grafiki, a style i kod JavaScript jest w pełni zoptymalizowany oraz skompresowany. W zależności od typu strony należy albo załadować wyłącznie potrzebne elementy do danej podstrony lub kod w całość wprowadzić do pojedynczego pliku. Wprowadzamy lekką grafikę - maksimum 5kb do pliku CSS. Należy również postarać się połączyć wszystkie obrazki do jednego pliku graficznego i z niego dynamicznie wyciągać potrzebne elementy. Pliki statyczne graficzne starajmy się przechowywać na oddzielnym serwerze.
3
Wykonujemy testy strony pod rożnymi przeglądarkami z włączonym debuggerem JavaScript. W przypadku błędów poprawiamy kod. Niestety warto sprawdzić stronę w przeglądarce internet explorer w różnych wersjach zaczynając od 7. Buforujemy zapytania SQL, fragmenty lub całe strony tak aby generowanie kodu HTML było najkrótsze i w możliwie małym stopniu obciążało procesor serwera.
4
Sprawdzamy serwis w narzędziach do testowania wydajności strony np Google page speed. Stosujemy się do podanych sugestii i ponownie testujemy. Jeśli otrzymamy wynik powyżej 90 punktów to strona jest już całkiem przyzwoicie zoptymalizowana.
Komentarze (0), Dodaj komentarz