Makiety stron internetowych

2011-08-17, 16:16
Przejście ze strony HTML na CMS

Makiety stron internetowych to podstawowe narzędzie do projektowania serwisów www. Wykonany projekt funkcjonalny pozwoli klientowi obejrzeć i przeklinać wstępnie przygotowaną stronę. Kiedyś podstawą strony była głównie jej grafika teraz coraz większą role odgrywa także jej funkcjonalność. Przygotowanie makiety strony jest jednym z najważniejszych etapów tworzenia strony. Makieta daje klientowi pełny obraz funkcjonalności serwisu.

Mało jest dobrych bezpłatnych narzędzi do projektowania makiet stron www. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja programu pencil lub rozszerzenia dla przeglądarki Firefox.

Duża część klientów uważa ze makieta nie jest potrzebna i jedynie tracimy czas ale po wstępnej wizualizacji funkcjonalnej często chcą wprowadzić modyfikacje do projektu. Makieta pokazuje nam już na wstępnie wady i braki projektowe. A klient może po otrzymaniu makiety inaczej przygotować treści na stronę i zmodyfikować jej nawigacje. Klient w większości przypadków nie wie co chciałby mieć na stronie, nie jest ekspertem od użyteczności i chętnie obejrzy propozycje zmian projektanta lub programisty. W wielu przypadkach dopiero przedstawienie makiety klienta doprowadza do zrozumienia wszystkich niuansów serwisu internetowego.

Nie zawsze warto projektować makiety z pełna grafiką na stronie gdyż jest to dość pracochłonne. Natomiast przygotowanie projektu funkcjonalnego jest zawsze bardzo istotne i niezbędne aby projekt został ukończony w terminie. Makieta daje znacznie większe szanse na zadowolenie z końcowej wersji strony.

Przygotowanie i akceptacja makiety to najlepszy sposób aby mieć pewność że zamówiona witryna spełnia wszystkie oczekiwania naszego klienta. Daje nam wstępną gwarancje dogadania się z klientem oraz oszczędza nasz czas i pieniądze. Makiety stron nie są przeznaczone jedynie dla klienta. Programista czy grafik widząc projekt makiety wykona zadanie znacznie szybciej a kod będzie lepszy jakościowo.

Komentarze (0), Dodaj komentarz